FTC kovoje su abejotinos vertės patentais: ar tai keis vaistų rinką?

Neseniai JAV Federalinė prekybos komisija (FTC) paskelbė iššūkį farmacijos įmonių, įskaitant garsiųjų vaistų, tokio kaip Ozempic, gamintoją Novo Nordisk, turimiems patentams. FTC šiuos patentus apibūdino kaip “šiukšles”, kitaip tariant, nepagrįstai išduotus. Tai sukėlė didelį susidomėjimą ir diskusijas apie tai, ką iš tikrųjų reiškia kovoti su abejotinos vertės patentais ir kokią įtaką tai galėtų turėti farmacijos rinkai bei vartotojų sąskaitoms.

Akivaizdu, jog FTC neabejinga dabartinės patentų sistemos problemoms, kurios leidžia bendrovėms išlaikyti dirbtinai aukštas kainas, nes konkurentai negali gaminti pigesnių generinių produktų. Informacija apie FTC veiksmus pateikta jų oficialioje spaudos pranešime. Šie veiksmai turi tiesioginį poveikį ir kai kurių vaistų, kaip antai Ozempic, ateities kainodarai, kol nauji ir senesni pasiūlymai galės konkuruoti rinkoje.

image

Viena didžiausių sąlygų, kodėl FTC imasi tokių ryžtingų veiksmų, yra siekis atverti kelią generiniams vaistams, taip mažinant sveikatos priežiūros išlaidas vartotojams. Praktiškai, tai reiškia, kad kai kurių vaistų, pavyzdžiui, Ozempic, apsaugoti patentai galėtų būti pripažinti negaliojančiais arba netinkami taisyklingai konkurencijai. Tokiu atveju, generiniai gamintojai galėtų legaliai gaminti pigesnes versijas, o tai galiausiai leistų pacientams gauti reikiamus vaistus už žymiai mažesnę kainą.

Svarbu pripažinti, kad FTC veiksmai yra įgyvendinami peržiūrint ir iššūkinėjant patentus, kurie buvo išduoti abejotinomis aplinkybėmis. Pavyzdžiui, chlorodifluoromethane, naudotas kaip propeliuojanti medžiaga, ankstesniuose inhalatoriuose su CFC buvo pakeistas į R-134a. Tai pastebimai padidino inhalatorių kainas, nes naujajai medžiagai buvo suteikti nauji patentai. Tokios situacijos patvirtina būtinybę reguliuoti patentų sąžiningumą ir konkurencines sąlygas.

Nepaisant abejotinių patentų iššūkių, kuro pavyzdys – Ozempic ar kitos Novo Nordisk gamybos medžiagos – norima atkreipti dėmesį į tai, kaip patentų politika ir manipuliacijos jais gali turėti tiesioginės įtakos visuomenės gerovei. Šių veiksmų ilgalaikės pasekmės yra dar neaiškios, tačiau jos gali gerokai paveikti, kaip įmonės vykdo inovacijas ir kaip pacientai gali sau leisti būtinas gydymo priemones.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *