Duomenų kraityklei – moralės dilema

Interneto evoliucija ir įvairūs jos naudojimo scenarijai mūsų visuomenėje kelia daug klausimų apie asmeninių duomenų naudojimą ir jų apsaugą. Vienas iš šių klausimų yra interneto duomenų kraityklė – veiksmas, kuris daugeliui atrodo kaip neatskiriama bet kokio didelio verslo ar tyrimo dalis. Visgi, kai kalbama apie kraityklę kaip procesą, kuris gali turėti įtakos privatumui, verslo strategijoms ir netgi teisėms į intelektualinę nuosavybę, diskusijos tampa itin aštrios.

image

Turint omenyje, kad kiekviena technologija sukuria tiek galimybių, tiek iššūkių, interneto kraityklė nėra išimtis. Skirtingi subjektai interneto erdvėje peržiūri tą pačią medžiagą skirtingais tikslais: vieni dėl personalizuotos informacijos rinkimo, kiti – siekdami stebėti konkurenciją, treti (kaip nurodė vienas iš diskusijoje dalyvaujančių asmenų) – norint sukurti atvirą archyvą istorijai ir kultūrai išsaugoti. Toks platus naudojimo spektras kelia klausimus apie tai, kas ir kaip turėtų reguliuoti tokią veiklą.

Viena vertus, galime išgirsti argumentus, kad kraityklė gali būti naudojama etiškai, jei tai atitinka visuomenės ar individo interesus, kaip antai kova su sukčiavimu ar informacijos išsaugojimas. Vis dėlto, kyla klausimas, ar tokie intere…


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *