Brutalisms evolūcija tīmeklī: no estētikas līdz funkcionalitātei

Pēdējos gados saistībā ar tīmekļa dizainu arvien vairāk tiek pieminēts brutalisms – stils, kas sākotnēji tika izmantots arhitektūrā un bija pazīstams ar savu neapstrādāto, neapdaretu estētiku. Tomēr, kā liecina nesenais projekts ‘Brutalist Hacker News’, brutalismam tīmeklī var būt daudz plašāka interpretācija, kas ietver gan dizaina, gan funkcionalitātes aspektus.

Brutalisms arhitektūrā bieži izraisa stipras emocijas – no vienas puses admiring for its honesty and simplistic beauty, no otras puses – criticism for its stark and ‘cold’ appearance. Taču, ja arhitektūras brutalismu var samērā skaidri definēt, tad tīmekļa brutalismā iezīmes kļūst mazāk konkrētas un atvērtas plašai interpretācijai. Jaunais ‘Hacker News’ lasītājs, kas iedvesmojies no brutalisma estētikas, ir solis tehnoloģiju projektā, kurā sintēze starp formu un funkciju izpaužas jaunos junos.

Šis projekts ir izstrādāts izmantojot vienkāršu JavaScript bez ārējām atkarībām, kas ir viena no brutalisma tīmeklī pazīmēm – nekadurli, tīru kodu. PWA (Progressive Web App) tehnoloģiju izmantošana šajā projektā rada iespēju aplikāciju lejupielādēt un izmantot dažādās ierīcēs, padarot to pieejamu plašākam lietotāju lokam.

image

Tomēr lietotāju un dizaineru feedback liecina par zināmu nesaprašanu un pat neapmierinātību – daudzi uzskata, ka izmantotais ne vienmēr atbilst ‘tradicionālā’ brutalisma interpretācijai. Diskusijas par to, kas īsti ir ‘brutalisms’ tīmeklī, iezīmē jaunas kultūras un dizaina straumju krustpunktu, kurā tradīcijas un jaunievedumi cīnās par dominanci.

Autora pieeja, apstrīdot tradicionālā brutalisma estētiskās iezīmes, piemēram, pelēko un monochromatisko tonu pārākumu, rosināt aizdomāties par žanra jēgu un adaptācijas nepieciešamību. Izveidottais projekts, kaut arī iedvesmojies no brutalisma, šķiet, vairāk atbilst ‘neobrutalismam’ – stilam, kurā klasisks brutalisms tiek interpretēts modernā un funkcionalitātē bagātā formā.

Brutalisma ‘jaunā vilnis’ tīmeklī varētu būt ne tikai estētiski atšķirīgs no tā arhitektūras sencim, bet arī filozofiski – šeit brutalisms tiek izmantots kā līdzeklis uzsvērt minimālismu, funkcionalitāti un lietotāja savienojamību, nevis kā veids, kā parādīt materiālu ‘neapstrādātību’. Tas ir dialogs, kurā māksla un tehnoloģija tiekas, lai pārdefinētu, kā mēs saprotam dizainu un tā estētisko izteiksmi.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *